-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Deep Freezer (PDIN70-100) Arctic Inverter On
SKU: 80010988
Rs. 81,900
Rs. 86,300
Save 5%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: PDIN 70-100
Total: 275 Liters
INTERNAL CAPACITY: Freezer 275 liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
Power Consumption: 152 Watt
| General | |
| Model | PDIN 70-100 |
| Total | 275 Liters |
| INTERNAL CAPACITY | Freezer 275 liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 152 Watt |
| Current Consumption | 1.21 Ampere |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant | R-134a |
| Evaporator | Copper |
| Condenser | Forced Draft |
| Height | 950 mm |
| Width | 740 mm |
| Depth | 995 mm |
| Net Weight | 49 kg |
| Gross Weight | 56 kg |
SPECIFICATION:
- Model: PDIN 70-100
- Total: 275 Liters
- INTERNAL CAPACITY: Freezer 275 liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 152 Watt
- Current Consumption: 1.21 Ampere
- Interior Light: Yes
- Refrigerant: R-134a
- Evaporator: Copper
- Condenser: Forced Draft
- Height: 950 mm
- Width: 740 mm
- Depth: 995 mm
- Net Weight: 49 kg
- Gross Weight: 56 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-245 Inverter
Rs 80,000
Rs 84,300
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-285 Inverter
Rs 83,000
Rs 87,400
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-545DD
Rs 125,500
Rs 132,200
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-465 SD
Rs 100,500
Rs 105,800
Sale
Haier
Haier D.Freezer (HDF-175 Inverter)
Rs 57,000
Rs 60,000
Sale
Dawlance
Dawlance Deep Freezer DF-400 Commercial White
Rs 95,000
Rs 105,700
Rs. 81,900
Rs. 86,300