-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Ref (PRINVOGD-22260 Maroon Blaze) Flat Glass Inverter
SKU: 80011000
Rs. 118,900
Rs. 125,200
Save 5%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: PRINVO 22260
Total Capacity: 408 Liters
Freezer Capacity: 141 Liters
Refrigerator Capacity: 267 Liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
| General | |
| Model | PRINVO 22260 |
| Total Capacity | 408 Liters |
| Freezer Capacity | 141 Liters |
| Refrigerator Capacity | 267 Liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 108 Watt |
| Current Consumption | 0.88 Ampere |
| Cooling Star Rating | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| Defrosting (Freezer) | Manual |
| Defrosting (Refrigerator) | Manual |
| Temperature Control | Mechanical (Adjustable) |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | No |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | Not Available |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Insulation) | Natural Draft |
| Height | 1814 mm |
| Width | 662 mm |
| Depth | 540 mm |
| Net Weight | 72 kg |
| Gross Weight | 82 kg |
Specification:
- Model: PRINVO 22260
- Total Capacity: 408 Liters
- Freezer Capacity: 141 Liters
- Refrigerator Capacity: 267 Liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 108 Watt
- Current Consumption: 0.88 Ampere
- Cooling Star Rating: 4 Star
- Climate Class: Tropical
- Defrosting (Freezer): Manual
- Defrosting (Refrigerator): Manual
- Temperature Control: Mechanical (Adjustable)
- Crispo Tray: Yes
- Humidity Controller: No
- Interior Light: LED
- Refrigerant: R600a
- Evaporator: Tube on Sheet
- Child Lock with Key: Not Available
- Shelves Type: Wire Type
- Condenser (Insulation): Natural Draft
- Height: 1814 mm
- Width: 662 mm
- Depth: 540 mm
- Net Weight: 72 kg
- Gross Weight: 82 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9178 LF Chrome PRO Hairline Silver
Rs 91,500
Rs 98,600
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 91999 Chrome Pro Hairline Silver
Rs 109,500
Rs 123,300
Gree
Gree AC Split 1.5 Ton Inverter GS-18FITH1S AAA Wifi
Rs 217,500
Sale
Haier
Haier Refrigerator HRF-216 EPR Red Fridge
Rs 65,000
Rs 72,700
Sale
Canon
Canon Electric Geyser EWT-50
Rs 26,900
Rs 28,900
Sale
Westpoint
Westpoint Electric Oven WF-6300/6000RKC
Rs 37,000
Rs 45,200
Rs. 118,900
Rs. 125,200