-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Ref (PRINVOGD-2550 Red Blaze) Ultra Inverter Curved
SKU: 80005246
Rs. 101,900
Rs. 107,300
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: PRINVO 2550
Total Capacity: 255 Liters
Freezer Capacity: 85 Liters
Refrigerator Capacity: 170 Liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
| General | |
| Model | PRINVO 2550 |
| Total Capacity | 255 Liters |
| Freezer Capacity | 85 Liters |
| Refrigerator Capacity | 170 Liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 130 Watt |
| Current Consumption | 0.8 Ampere |
| Cooling Star Rating | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| Defrosting (Freezer) | Manual |
| Defrosting (Refrigerator) | Manual |
| Temperature Control | Mechanical (Adjustable) |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | Not Available |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R-134a |
| Evaporator | D.Roll Bond |
| Child Lock with Key | Available |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Insulation) | Natural Draft |
| Height | 1540 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 471 mm |
| Net Weight | 49 kg |
| Gross Weight | 57 kg |
Specification:
- Model: PRINVO 2550
- Total Capacity: 255 Liters
- Freezer Capacity: 85 Liters
- Refrigerator Capacity: 170 Liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 130 Watt
- Current Consumption: 0.8 Ampere
- Cooling Star Rating: 4 Star
- Climate Class: Tropical
- Defrosting (Freezer): Manual
- Defrosting (Refrigerator): Manual
- Temperature Control: Mechanical (Adjustable)
- Crispo Tray: Yes
- Humidity Controller: Not Available
- Interior Light: LED
- Refrigerant: R-134a
- Evaporator: D.Roll Bond
- Child Lock with Key: Available
- Shelves Type: Wire Type
- Condenser (Insulation): Natural Draft
- Height: 1540 mm
- Width: 540 mm
- Depth: 471 mm
- Net Weight: 49 kg
- Gross Weight: 57 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 91999 Avante + Silky Red (GD INV) IOT WIFI
Rs 135,000
Rs 143,800
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9193 LF Avante + Silky Black (GD INV) IOT WIFI
Rs 125,000
Rs 131,100
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9149 WB Avante Pearl Red (GD)
Rs 74,000
Rs 77,900
Sale
Haier
Haier AC 1.5 Ton Split Inverter HSU-18HJ/013/023USDC (G)
Rs 215,000
Rs 249,500
Sold Out
PEL
PEL Ref (PRINVOGD-2550 Purple Blaze) Ultra Inverter Curved
Rs 101,900
Rs 107,300
Sale
Haier
Haier Split AC Inverter 1.0 Ton HSU-14HFTEX OW (T3)
Rs 128,000
Rs 140,600
Rs. 101,900
Rs. 107,300