-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Ref (PRINVOGD-6360 Red Blaze) Digitron Flat Inverter
SKU: 80011001
Rs. 105,900
Rs. 111,500
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: PRINVOGDDT-6360
Total Capacity: 310 Liters
Freezer Capacity: 90 Liters
Refrigerator Capacity: 220 Liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
| General | |
| Model | PRINVOGDDT-6360 |
| Total Capacity | 310 Liters |
| Freezer Capacity | 90 Liters |
| Refrigerator Capacity | 220 Liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 108 Watt |
| Current Consumption | 0.88 Ampere |
| Cooling Star Rating | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| Defrosting (Freezer) | Manual |
| Defrosting (Refrigerator) | Manual |
| Temperature Control | Digital (Adjustable) |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | Not Available |
| Shelves Type | Glass |
| Condenser (Insulation) | Natural Draft |
| Height | 1570 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 540 mm |
| Net Weight | 57 kg |
| Gross Weight | 64 kg |
Specification:
- Model: PRINVOGDDT-6360
- Total Capacity: 310 Liters
- Freezer Capacity: 90 Liters
- Refrigerator Capacity: 220 Liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 108 Watt
- Current Consumption: 0.88 Ampere
- Cooling Star Rating: 4 Star
- Climate Class: Tropical
- Defrosting (Freezer): Manual
- Defrosting (Refrigerator): Manual
- Temperature Control: Digital (Adjustable)
- Crispo Tray: Yes
- Humidity Controller: Yes
- Refrigerant: R600a
- Evaporator: Tube on Sheet
- Child Lock with Key: Not Available
- Shelves Type: Glass
- Condenser (Insulation): Natural Draft
- Height: 1570 mm
- Width: 600 mm
- Depth: 540 mm
- Net Weight: 57 kg
- Gross Weight: 64 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9160 LF Avante + Ruby Red (GD INV)
Rs 83,000
Rs 88,500
Sale
Dawlance
Dawlance Washing Machine DW-6550 W
Rs 31,500
Rs 39,600
Sale
Haier
Haier LED 55" 55M80FUX
Rs 165,000
Rs 199,900
Sale
Westpoint
Westpoint Vacuum Cleaner (WF-3669)
Rs 27,900
Rs 36,800
Sale
Westpoint
Westpoint Vacuum Cleaner (WF-104)
Rs 21,900
Rs 30,500
Sale
Westpoint
West Point Induction Cooker WF-143
Rs 17,000
Rs 22,000
Rs. 105,900
Rs. 111,500