-1%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Ref (PRINVOGD-6460 Purple Blaze) Ultra Inverter Curved
SKU: 80011034
Rs. 115,000
Rs. 115,700
Save 1%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: PRINVO 6460
Total Capacity: 334 Liters
Freezer Capacity: 90 Liters
Refrigerator Capacity: 244 Liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
| General | |
| Model | PRINVO 6460 |
| Total Capacity | 334 Liters |
| Freezer Capacity | 90 Liters |
| Refrigerator Capacity | 244 Liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 108 Watt |
| Current Consumption | 0.88 Ampere |
| Cooling Star Rating | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| Defrosting (Freezer) | Manual |
| Defrosting (Refrigerator) | Manual |
| Temperature Control | Mechanical (Adjustable) |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | Not Available |
| Shelves Type | Glass |
| Condenser (Insulation) | Natural Draft |
| Height | 1660 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 540 mm |
| Net Weight | 59 kg |
| Gross Weight | 67 kg |
Specification;
- Model: PRINVO 6460
- Total Capacity: 334 Liters
- Freezer Capacity: 90 Liters
- Refrigerator Capacity: 244 Liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 108 Watt
- Current Consumption: 0.88 Ampere
- Cooling Star Rating: 4 Star
- Climate Class: Tropical
- Defrosting (Freezer): Manual
- Defrosting (Refrigerator): Manual
- Temperature Control: Mechanical (Adjustable)
- Crispo Tray: Yes
- Humidity Controller: Yes
- Interior Light: LED
- Refrigerant: R600a
- Evaporator: Tube on Sheet
- Child Lock with Key: Not Available
- Shelves Type: Glass
- Condenser (Insulation): Natural Draft
- Height: 1660 mm
- Width: 600 mm
- Depth: 540 mm
- Net Weight: 59 kg
- Gross Weight: 67 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
Super Asia
Super Asia Room Air Cooler ECM-6500 Plus (Inverter)
Rs 46,600
Rs 49,100
Sale
Dawlance
Dawlance Deep Freezer CF-91997 Signature Inverter in White
Rs 105,000
Rs 112,000
Sale
TCL
TCL LED TV 32 Inch 32S5400 (Smart LED TV)
Rs 47,900
Rs 57,900
Sold Out
Kenwood
Kenwood Split AC Inverter 1.0 Ton KES-1272S
Rs 140,000
Rs 183,900
Rs. 115,000
Rs. 115,700