Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Split AC Inverter 1.5 Ton 18K Saver T3
Rs. 0
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand Name: PEL
Model Name: 18K SAVER T3
Type: T3 Inverter AC
Cooling Capacity: 18,000 BTU/h (5.27 kW)
Heating Capacity: 19,500 BTU/h (5.72 kW)
| General | |
| Brand Name | PEL |
| Model Name | 18K SAVER T3 |
| Type | T3 Inverter AC |
| Cooling Capacity | 18,000 BTU/h (5.27 kW) |
| Heating Capacity | 19,500 BTU/h (5.72 kW) |
| Rated Current | Cooling 6.8 A, Heating 7.9 A |
| Power Input | Cooling 1520W, Heating 1620W |
| EER/COP | Cooling 3.40 W/W, Heating 3.55 W/W |
| Airflow Volume | Indoor 850 m³/h |
| Maximum Pressure | Discharge 3.7 MPa, Suction 1.7 MPa |
| Noise Levels | Indoor 45 dB(A), Outdoor 55 dB(A) |
| Refrigerant | R32, 810 g |
| Voltage/Frequency | 230V / 50Hz |
| Outdoor Unit Waterproof Protection | IPX4 |
| Weight | Indoor 13.5 kg, Outdoor 35 kg |
| Color | White |
- Brand Name: PEL
- Model Name: 18K SAVER T3
- Type: T3 Inverter AC
- Cooling Capacity: 18,000 BTU/h (5.27 kW)
- Heating Capacity: 19,500 BTU/h (5.72 kW)
- Rated Current: Cooling 6.8 A, Heating 7.9 A
- Power Input: Cooling 1520W, Heating 1620W
- EER/COP: Cooling 3.40 W/W, Heating 3.55 W/W
- Airflow Volume: Indoor 850 m³/h
- Maximum Pressure: Discharge 3.7 MPa, Suction 1.7 MPa
- Noise Levels: Indoor 45 dB(A), Outdoor 55 dB(A)
- Refrigerant: R32, 810 g
- Voltage/Frequency: 230V / 50Hz
- Outdoor Unit Waterproof Protection: IPX4
- Weight: Indoor 13.5 kg, Outdoor 35 kg
- Color: White
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Recently Viewed
Rs. 0