-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Samsung
Order via WhatsApp
Samsung LED 85" 85Q70D (IN)
SKU: 80011150
Rs. 759,000
Rs. 802,200
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Type: QLED
Screen Size: 85"
Refresh Rate: 100Hz
Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
HDR: Quantum HDR
| General | |
| Type | QLED |
| Screen Size | 85" |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| HDR | Quantum HDR |
| Multi Device Experience | TV to Mobile, Mobile to TV, Sound Mirroring |
| Game Motion Plus | Yes |
| Dynamic Black EQ | Yes |
| VRR | Yes |
| HDMI | 4 |
| USB | 2 x USB-A |
| HDMI (High Frame Rate) | 4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
- Type: QLED
- Screen Size: 85"
- Refresh Rate: 100Hz
- Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
- Picture Engine Quantum Processor 4K
- HDR: Quantum HDR
- Web Browser Yes
- Apple AirPlay Yes
- Multi Device Experience: TV to Mobile, Mobile to TV, Sound Mirroring
- Game Motion Plus: Yes
- Dynamic Black EQ: Yes
- VRR :Yes
- HDMI: 4
- USB: 2 x USB-A
- HDMI (High Frame Rate) : 4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4)
- Eco Sensor Yes
- Power Supply AC100-240V~ 50/60Hz
- Power Consumption (Max) 365 W
- Auto Power Off Yes
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Featured
TCL
TCL 43P635 4K UHD Android LED TV 43 Inch
4.5 (2)
Rs 92,500
Sold Out
Samsung
Samsung 55CU7000 Crystal UHD Smart TV 55 Inch
Rs 135,000
Rs 158,000
Haier
Haier H43K800FX Android LED TV 43 Inch
Rs 72,000
Dawlance
Dawlance 50G22 Canvas 4K Android LED TV 50 Inch
Rs 97,000
Featured
Dawlance
Dawlance 50G3A Pro 4K Google LED TV 50 Inch
Rs 105,000
Sold Out
Samsung
Samsung LED 32" UA32T5300AUSMM (Smart)
Rs 59,900
Rs 73,600
Recently Viewed
Anex
WestPoint Hot Plate WF-272
Rs 0
Sale
Dawlance
Dawlance Juicer DWHJ-4002 B
Rs 10,200
Rs 14,800
Sale
Dawlance
Dawlance AC 1.0 Ton Split Inverter Econo+ X 15
Rs 109,000
Rs 123,600
Sale
Westpoint
Westpoint Blender & Grinder (WF-303 White)
Rs 10,500
Rs 13,600
Sold Out
TCL
TCL LED 55" 55P6K (4K UHD)
Rs 111,600
Rs 126,300
Sold Out
TCL
TCL LED 55" 55P79K (Q LED)
Rs 141,600
Rs 162,000
Rs. 759,000
Rs. 802,200