-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Super Asia
Order via WhatsApp
Super Asia Electric Geyser SEH-11
SKU: 80010552
Rs. 17,500
Rs. 18,500
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Super Asia
Capacity: 11 Liters
Model: Super Asia Geyser SEH-11 Electric Water Heater
Tank Coating: Enamel Coated Tank
Heating Element: Enamel Coated Heating Element
| General | |
| Brand | Super Asia |
| Capacity | 11 Liters |
| Model | Super Asia Geyser SEH-11 Electric Water Heater |
| Tank Coating | Enamel Coated Tank |
| Heating Element | Enamel Coated Heating Element |
| Magnesium Rod | Longer Lifetime Magnesium Rod |
| Protection | Dry Heat Protection and Overheat Protection |
| Pressure | Max Working Pressure |
| Earthing | Earthing Protection |
| Waterproof Grade | IPX4 |
| Net Weight | 7.9 kg |
| Gross Weight | 8.8 kg |
| Product Dimensions | 322 x 322 x 315 mm |
- Brand: Super Asia
- Capacity: 11 Liters
- Model: Super Asia Geyser SEH-11 Electric Water Heater
- Tank Coating: Enamel Coated Tank
- Heating Element: Enamel Coated Heating Element
- Magnesium Rod: Longer Lifetime Magnesium Rod
- Protection: Dry Heat Protection and Overheat Protection
- Pressure: Max Working Pressure
- Earthing: Earthing Protection
- Waterproof Grade: IPX4
- Net Weight: 7.9 kg
- Gross Weight: 8.8 kg
- Product Dimensions: 322 x 322 x 315 mm
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Canon
Canon Electric Geyser EWT-30
Rs 24,900
Rs 26,800
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser EH-630
Rs 20,500
Rs 22,700
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser EH-660
Rs 27,500
Rs 29,000
Sale
Canon
Canon Fast Electric Geyser (FEWH-100-LY)
Rs 53,400
Rs 56,300
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser 80 Ltr MEH-80 Mega Series
Rs 56,000
Rs 59,000
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser EH-670
Rs 24,900
Rs 27,300
Recently Viewed
Sold Out
Kenwood
Kenwood KRF-280 VCM New Classic Refrigerator
Rs 55,000
Sale
Canon
Canon Instant Gas Geyser 16D+ Dual
Rs 21,000
Rs 24,200
Sale
Anex
Anex Air Fryer (AG-2025 Digital)
Rs 33,110
Rs 38,700
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser EH-670
Rs 24,900
Rs 27,300
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser EH-660
Rs 27,500
Rs 29,000
Sale
Super Asia
Super Asia Electric Geyser EH-650
Rs 26,100
Rs 27,500
Rs. 17,500
Rs. 18,500