-13%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL LED 43" 43P79K (Q LED)
SKU: 80011560
Rs. 96,600
Rs. 110,500
Save 13%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Size: 43"
Chassis: RT2875P Platform
CPU: CA75×2 + CA55×2 @ 1.3GHz
Operating System: GTV
RAM/ROM: 2GB RAM + 16GB Storage
| General | |
| Size | 43" |
| Chassis | RT2875P Platform |
| CPU | CA75×2 + CA55×2 @ 1.3GHz |
| Operating System | GTV |
| RAM/ROM | 2GB RAM + 16GB Storage |
| Power Consumption | 115W |
| Certifications | HDR10+, HLG, HDR, Dolby Vision |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Display Type | QLED |
| Resolution | 3840×2160 (4K UHD) |
| UHD Support | Yes |
| HDR | HDR10+ |
| High Color Gamut | Typ. 93% DCI-P3 |
| Micro Dimming | Yes |
| Brightness | 350 nits (typical) |
| Colors | 1.07 Billion (8-bit + FRC, Quantum Dots) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Speaker Type | 2.0 Channel |
| Audio Power Output (THD = 7%) | 2 × 10W |
| Dolby Atmos | Supported |
| DTS: DTS Virtual | X |
| HDMI | Yes |
| TV Parts | 2 Years (Panel, parts, or home service; excludes panel breakage, electric spark, and burn damage) |
General Features
- Size: 43"
- Chassis: RT2875P Platform
- CPU: CA75×2 + CA55×2 @ 1.3GHz
- Operating System: GTV
- RAM/ROM: 2GB RAM + 16GB Storage
- Power Consumption: 115W
- Certifications: HDR10+, HLG, HDR, Dolby Vision
- Wi-Fi: Wi-Fi 5
- Display Type: QLED
- Resolution: 3840×2160 (4K UHD)
- UHD Support: Yes
- HDR: HDR10+
- High Color Gamut: Typ. 93% DCI-P3
- Micro Dimming: Yes
- Brightness: 350 nits (typical)
- Colors: 1.07 Billion (8-bit + FRC, Quantum Dots)
- Refresh Rate: 60Hz
- Speaker Type: 2.0 Channel
- Audio Power Output (THD = 7%): 2 × 10W
- Dolby Atmos: Supported
- DTS: DTS Virtual:X
- HDMI: Yes
- TV Parts: 2 Years (Panel, parts, or home service; excludes panel breakage, electric spark, and burn damage)
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
TCL
TCL 55C645 QLED 4K Google TV 55 Inch
Rs 105,000
Rs 125,000
Sold Out
TCL
TCL LED 43" 43T6C (QLED)
Rs 87,400
Rs 98,900
Sold Out
TCL
TCL LED 40" 40S59K (Q LED)
Rs 72,105
Rs 79,900
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Sold Out
TCL
TCL LED 98" 98P8K (Q LED)
Rs 827,908
Rs 947,300
Recently Viewed
Sale
Haier
Haier Microwave Oven HMW-20MWS
Rs 14,700
Rs 15,400
Sale
Dawlance
Dawlance Juicer DWHJ-8002 I
Rs 15,500
Rs 23,200
Sale
Anex
Anex Citrus Juicer 2158
Rs 8,790
Rs 10,200
Sale
Dawlance
Dawlance LED TV 32 Inch 32E22 - 2K Smart
Rs 45,000
Rs 61,600
Sale
Westpoint
Westpoint Hand Blender + Beater (WF-9215)
Rs 9,000
Rs 11,500
Sold Out
Orient
Orient Water Dispenser (Marvel 3 Blaze Grey)
Rs 34,900
Rs 41,600
Rs. 96,600
Rs. 110,500