-12%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL LED 43" 43T6C (QLED)
SKU: 80011235
Rs. 87,400
Rs. 98,900
Save 12%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Size: 43"
Chassis: RT2875
CPU: A75×2 + A55×2
Operating System: GTV
RAM/ROM: 2GB RAM + 16GB Storage
| General | |
| Size | 43" |
| Chassis | RT2875 |
| CPU | A75×2 + A55×2 |
| Operating System | GTV |
| RAM/ROM | 2GB RAM + 16GB Storage |
| Power Consumption | 110W |
| Display Type | QLED |
| Resolution | 3840×2160 (4K UHD) |
| HDR | HDR10+ |
| Brightness | 350 nits (typical) |
| Colors | 1.07 Billion (8-bit + FRC, Quantum Dots) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Speaker Type | 2.0 Channel |
| Audio Power Output (THD = 7%) | 10W |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | USB 3.0 |
| TV Parts | 2 Years (Panel, parts, or home service; excludes panel breakage, electric spark, and burn damage) |
- Size: 43"
- Chassis: RT2875
- CPU: A75×2 + A55×2
- Operating System: GTV
- RAM/ROM: 2GB RAM + 16GB Storage
- Power Consumption: 110W
- Display Type: QLED
- Resolution: 3840×2160 (4K UHD)
- HDR: HDR10+
- Brightness: 350 nits (typical)
- Colors: 1.07 Billion (8-bit + FRC, Quantum Dots)
- Refresh Rate: 60Hz
- Speaker Type: 2.0 Channel
- Audio Power Output (THD = 7%): 10W
- Dolby Atmos: Yes
- DTS: Yes
- HDMI: Yes
- USB: USB 3.0
- TV Parts: 2 Years (Panel, parts, or home service; excludes panel breakage, electric spark, and burn damage)
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
TCL
TCL 55C645 QLED 4K Google TV 55 Inch
Rs 105,000
Rs 125,000
Sold Out
TCL
TCL LED 40" 40S59K (Q LED)
Rs 72,105
Rs 79,900
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Sold Out
TCL
TCL LED 98" 98P8K (Q LED)
Rs 827,908
Rs 947,300
Sold Out
TCL
TCL LED 55" 55P6K (4K UHD)
Rs 111,600
Rs 126,300
Recently Viewed
Sale
EcoStar
Ecostar Split AC 1.5 Ton Inverter ES-18NV01WT3
Rs 148,900
Rs 156,800
Sale
Dawlance
DAWLANCE HAND BLENDER DWHB-475 W
Rs 6,900
Rs 9,500
Sale
Westpoint
Westpoint Juicer WF-5161
Rs 13,500
Rs 18,900
Sale
Haier
Haier LED 75" 75S80EUX (Q LED)
Rs 275,000
Rs 315,700
Sale
Haier
Haier Microwave Oven (HMW-20DSS)
Rs 18,500
Rs 20,600
Rs. 87,400
Rs. 98,900