-12%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL LED 55" 55P6K (4K UHD)
SKU: 80011273
Rs. 111,600
Rs. 126,300
Save 12%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Size: 55"
Chassis: RT2875
CPU: A75 × 2 + A55 × 2
OS: Google TV (GTV)
RAM/ROM: 2GB RAM / 16GB ROM
| General | |
| Size | 55" |
| Chassis | RT2875 |
| CPU | A75 × 2 + A55 × 2 |
| OS | Google TV (GTV) |
| RAM/ROM | 2GB RAM / 16GB ROM |
| Power Consumption | 125W |
| Display Type | 4K UHD |
| Resolution | 3840 × 2160 |
| UHD Support | Yes |
| HDR | HDR10 |
| High Color Gamut | 72% NTSC (typ) |
| Brightness | 270 nits (typ) |
| Colors | 1.07B (8-bit + FRC) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Speaker Type | 2.0 Channel |
| Audio Output | 10W (THD = 7%) |
| HDMI | Yes |
| HDMI & HDCP Version | HDMI 2.1 |
| USB | Yes |
- Size: 55"
- Chassis: RT2875
- CPU: A75 × 2 + A55 × 2
- OS: Google TV (GTV)
- RAM/ROM: 2GB RAM / 16GB ROM
- Power Consumption: 125W
- Display Type: 4K UHD
- Resolution: 3840 × 2160
- UHD Support: Yes
- HDR: HDR10
- High Color Gamut: 72% NTSC (typ)
- Brightness: 270 nits (typ)
- Colors: 1.07B (8-bit + FRC)
- Refresh Rate: 60Hz
- Speaker Type: 2.0 Channel
- Audio Output: 10W (THD = 7%)
- HDMI: Yes
- HDMI & HDCP Version: HDMI 2.1
- USB: Yes
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
TCL
TCL 55C645 QLED 4K Google TV 55 Inch
Rs 105,000
Rs 125,000
Sold Out
TCL
TCL LED 43" 43T6C (QLED)
Rs 87,400
Rs 98,900
Sold Out
TCL
TCL LED 40" 40S59K (Q LED)
Rs 72,105
Rs 79,900
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Sold Out
TCL
TCL LED 98" 98P8K (Q LED)
Rs 827,908
Rs 947,300
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance Microwave Oven DW-133-G
Rs 33,700
Rs 41,800
Sale
Dawlance
Dawlance Deep Freezer DF-400P Stucco PCM
Rs 81,500
Rs 83,400
Sale
Dawlance
Dawlance AC 1.0 Ton Split Inverter Econo+ X 15
Rs 109,000
Rs 123,600
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9178 LF Chrome Pearl Copper
Rs 87,000
Rs 94,900
Sold Out
Haier
Haier LED 65" 65M80FUX (Mini Q LED)
Rs 225,000
Rs 294,700
Sale
TCL
TCL Split AC Inverter 2.0 Ton 24T3 Pro 2
Rs 200,000
Rs 221,000
Rs. 111,600
Rs. 126,300