-12%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL LED 55" 55T6C (Q LED)
SKU: 80011252
Rs. 129,200
Rs. 146,300
Save 12%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Size: 55"
Chassis: RT2875
CPU: A75 × 2 + A55 × 2
OS: Google TV (GTV)
RAM/ROM: 2GB + 16GB
| General | |
| Size | 55" |
| Chassis | RT2875 |
| CPU | A75 × 2 + A55 × 2 |
| OS | Google TV (GTV) |
| RAM/ROM | 2GB + 16GB |
| Power Consumption | 110W |
| Display Type | QLED |
| Resolution | 3840 × 2160 |
| HDR | HDR10+ |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Colors | 1.07B (8-bit + FRC, Quantum Dots) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Speaker Type | 2.0 Channel |
| Audio Output | 10W |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | DTS |
| HDMI | Yes |
| USB | USB 3.0 |
- Size: 55"
- Chassis: RT2875
- CPU: A75 × 2 + A55 × 2
- OS: Google TV (GTV)
- RAM/ROM: 2GB + 16GB
- Power Consumption: 110W
- Display Type: QLED
- Resolution: 3840 × 2160
- HDR: HDR10+
- Brightness: 350 nits (typ)
- Colors: 1.07B (8-bit + FRC, Quantum Dots)
- Refresh Rate: 60Hz
- Speaker Type: 2.0 Channel
- Audio Output: 10W
- Dolby Atmos: Yes
- DTS: DTS
- HDMI: Yes
- USB: USB 3.0
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
TCL
TCL 55C645 QLED 4K Google TV 55 Inch
Rs 105,000
Rs 125,000
Sold Out
TCL
TCL LED 43" 43T6C (QLED)
Rs 87,400
Rs 98,900
Sold Out
TCL
TCL LED 40" 40S59K (Q LED)
Rs 72,105
Rs 79,900
Sold Out
TCL
TCL LED 98" 98P8K (Q LED)
Rs 827,908
Rs 947,300
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Recently Viewed
Sale
Westpoint
Westpoint Stick Vacuum Cleaner (WF-231)
Rs 13,800
Rs 17,100
Sale
Haier
Haier Kitchen Hood HCH9003T
Rs 44,500
Rs 46,900
Sale
Dawlance
Dawlance LED TV 55 Inch G3A Pro
Rs 115,500
Rs 144,300
Sale
Haier
Haier LED 65" 65K85FUX (4K + SMART)
Rs 178,000
Rs 210,500
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator DFD 900 GD Honeycomb Black
Rs 255,000
Rs 266,000
Sold Out
Samsung
Samsung LED 75" CY-75DU7000
Rs 369,999
Rs 429,400
Rs. 129,200
Rs. 146,300