-13%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL LED 75" 75P8K (Q LED)
SKU: 80011249
Rs. 321,908
Rs. 368,400
Save 13%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Size: 75"
Chassis: MT9653 Platform
CPU: 64-bit A73*4 @1.39GHz max
OS: GTV
RAM/ROM: 3GB+32GB
| General | |
| Size | 75" |
| Chassis | MT9653 Platform |
| CPU | 64-bit A73*4 @1.39GHz max |
| OS | GTV |
| RAM/ROM | 3GB+32GB |
| Power Consumption | 245W |
| Certification | HDR10+, HLG, HDR, Dolby Vision, Freesync |
| Wi-Fi | WIFI 5 |
| Voice Control | Yes |
| Display Type | QLED |
| Display Resolution | 3840x2160 |
| UHD Support | Yes |
| HDR | HDR10+ |
| High Color Gamut | typ 93% DCI-P3 |
| Brightness (cd/m²) | 350 (typ) |
| Colors | 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots |
| Refresh Rate | 120Hz (VRR 144Hz / DLG 240Hz) |
| Speaker Type | 2.1CH |
| Audio Power Output (THD=7%) | 2x10W + 15W |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS: DTS Virtual | X |
| HDMI | Yes |
- Size: 75"
- Chassis: MT9653 Platform
- CPU: 64-bit A73*4 @1.39GHz max
- OS: GTV
- RAM/ROM: 3GB+32GB
- Power Consumption: 245W
- Certification: HDR10+, HLG, HDR, Dolby Vision, Freesync
- Wi-Fi: WIFI 5
- Voice Control: Yes
- Display Type: QLED
- Display Resolution: 3840x2160
- UHD Support: Yes
- HDR: HDR10+
- High Color Gamut: typ 93% DCI-P3
- Brightness (cd/m²): 350 (typ)
- Colors: 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots
- Refresh Rate: 120Hz (VRR 144Hz / DLG 240Hz)
- Speaker Type: 2.1CH
- Audio Power Output (THD=7%): 2x10W + 15W
- Dolby Atmos: Yes
- DTS: DTS Virtual:X
- HDMI: Yes
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
TCL
TCL 55C645 QLED 4K Google TV 55 Inch
Rs 105,000
Rs 125,000
Sold Out
TCL
TCL LED 43" 43T6C (QLED)
Rs 87,400
Rs 98,900
Sold Out
TCL
TCL LED 40" 40S59K (Q LED)
Rs 72,105
Rs 79,900
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Sold Out
TCL
TCL LED 98" 98P8K (Q LED)
Rs 827,908
Rs 947,300
Recently Viewed
PEL
PEL PJE-100 Fruit Juicer Extractor
Rs 7,500
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-545I Inverter
Rs 133,500
Rs 140,600
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-245 Inverter
Rs 80,000
Rs 84,300
Sale
Haier
Haier Kitchen Hob (HCC-Q57326 GL)
Rs 38,500
Rs 40,600
Sale
Dawlance
Dawlance LED TV 50 Inch 50G22
Rs 90,900
Rs 112,700
Sale
Westpoint
Westpoint Blender & Grinder WF-364
Rs 15,800
Rs 19,900
Rs. 321,908
Rs. 368,400