-8%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL Split AC Inverter 1.0 Ton TAC-12HES-2
SKU: 80008486
Rs. 116,000
Rs. 126,300
Save 8%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: TCL
Model: TAC-12HES-2
Type: Inverter Air Conditioner
Cooling Capacity: 12000 BTU
Heating Capacity: 12000 BTU
| General | |
| Brand | TCL |
| Model | TAC-12HES-2 |
| Type | Inverter Air Conditioner |
| Cooling Capacity | 12000 BTU |
| Heating Capacity | 12000 BTU |
| Power Input(W)-Cooling | 320~1700 |
| Power Input(W)-Heating | 320~1430 |
| Running Current(A)-Cooling | 1.4~6.8 |
| Running Current(A)-Heating | 1.4~6.9 |
| EER (w/w) | 3.05 |
| Color | Silver |
| Refrigerant | R410a |
| Indoor Unit Dimensions | 777 x 250 x 205 mm |
| Outdoor Unit Dimensions | 754 x 300 x 52 mm |
| Indoor Net Weight | 9 kg |
| Outdoor Net Weight | 26 kg |
| Outdoor Noise[dB(A)] | 56 |
| Rated Voltage | 220- 240V |
| Rated Frequency | 50Hz |
Specification:
- Brand: TCL
- Model: TAC-12HES-2
- Type: Inverter Air Conditioner
- Cooling Capacity: 12000 BTU
- Heating Capacity: 12000 BTU
- Power Input(W)-Cooling: 320~1700
- Power Input(W)-Heating: 320~1430
- Running Current(A)-Cooling: 1.4~6.8
- Running Current(A)-Heating: 1.4~6.9
- EER (w/w): 3.05
- Color: Silver
- Refrigerant: R410a
- Indoor Unit Dimensions: 777 x 250 x 205 mm
- Outdoor Unit Dimensions: 754 x 300 x 52 mm
- Indoor Net Weight: 9 kg
- Outdoor Net Weight: 26 kg
- Outdoor Noise[dB(A)]: 56
- Rated Voltage: 220- 240V
- Rated Frequency: 50Hz
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance Deep Freezer CF-91997 Signature Inverter
Rs 105,000
Rs 108,400
Sale
EcoStar
Ecostar Split AC Inverter 1.5 Ton ES-18AR01W-T3
Rs 148,900
Rs 156,800
Sale
Westpoint
Westpoint Air Fryer (WF-4257)
Rs 28,000
Rs 34,700
Sale
Dawlance
Dawlance Hair Dryer DWHD-7082
Rs 7,000
Rs 9,500
Sold Out
Samsung
Samsung LED 32" UA32T5300AUSMM (Smart)
Rs 59,900
Rs 73,600
Sale
Haier
Haier Washing Machine HWM 80-1217
Rs 21,000
Rs 23,700
Rs. 116,000
Rs. 126,300