-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Ref (PRGD-22260 Purple Blaze)
SKU: 80011041
Rs. 111,900
Rs. 117,800
Save 5%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Total Capacity: 408 Liters
Freezer: 141 Liters
Refrigerator: 267 Liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
Power Consumption: 108 Watt
| General | |
| Total Capacity | 408 Liters |
| Freezer | 141 Liters |
| Refrigerator | 267 Liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 108 Watt |
| Current Consumption | 0.88 Ampere |
| Star Rating (Cooling) | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| Defrosting (Freezer) | Manual |
| Defrosting (Refrigerator) | Manual |
| Temperature Control (Adjustable) | Mechanical |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | No |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | Not Available |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Insulated) | Glass |
| Height | 1814 mm |
| Width | 662 mm |
| Depth | 540 mm |
| Net Weight | 72 kg |
PEL Ref (PRGD-22260 Purple Blaze)
- Total Capacity: 408 Liters
- Freezer: 141 Liters
- Refrigerator: 267 Liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 108 Watt
- Current Consumption: 0.88 Ampere
- Star Rating (Cooling): 4 Star
- Climate Class: Tropical
- Defrosting (Freezer): Manual
- Defrosting (Refrigerator): Manual
- Temperature Control (Adjustable): Mechanical
- Crispo Tray: Yes
- Humidity Controller: No
- Interior Light: LED
- Refrigerant: R600a
- Evaporator: Tube on Sheet
- Child Lock with Key: Not Available
- Shelves Type: Wire Type
- Condenser (Insulated): Glass
- Height: 1814 mm
- Width: 662 mm
- Depth: 540 mm
- Net Weight: 72 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Rs. 111,900
Rs. 117,800