-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Ref (PRINVOGD-21960 Red Blaze) Digitron Flat Inverter
SKU: 80011002
Rs. 117,900
Rs. 124,200
Save 5%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: PRINVOGDDT-21960
Total Capacity: 382 Liters
Freezer Capacity: 141 Liters
Refrigerator Capacity: 241 Liters
Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
| General | |
| Model | PRINVOGDDT-21960 |
| Total Capacity | 382 Liters |
| Freezer Capacity | 141 Liters |
| Refrigerator Capacity | 241 Liters |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 108 Watt |
| Current Consumption | 0.88 Ampere |
| Cooling Star Rating | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| Defrosting (Freezer) | Manual |
| Defrosting (Refrigerator) | Manual |
| Temperature Control | Mechanical (Adjustable) |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | Not Available |
| Shelves Type | Glass |
| Condenser (Insulation) | Natural Draft |
| Height | 1724 mm |
| Width | 662 mm |
| Depth | 540 mm |
| Net Weight | 70 kg |
| Gross Weight | 80 kg |
Specification
- Model: PRINVOGDDT-21960
- Total Capacity: 382 Liters
- Freezer Capacity: 141 Liters
- Refrigerator Capacity: 241 Liters
- Voltage/Frequency: 220/50 Volts/Hz
- Power Consumption: 108 Watt
- Current Consumption: 0.88 Ampere
- Cooling Star Rating: 4 Star
- Climate Class: Tropical
- Defrosting (Freezer): Manual
- Defrosting (Refrigerator): Manual
- Temperature Control: Mechanical (Adjustable)
- Crispo Tray: Yes
- Humidity Controller: Yes
- Refrigerant: R600a
- Evaporator: Tube on Sheet
- Child Lock with Key: Not Available
- Shelves Type: Glass
- Condenser (Insulation): Natural Draft
- Height: 1724 mm
- Width: 662 mm
- Depth: 540 mm
- Net Weight: 70 kg
- Gross Weight: 80 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Sale
TCL
TCL LED 85" 85C6K (Mini Q LED)
Rs 664,905
Rs 736,800
Sale
Anex
ANEX Dry Iron (Light Wt) 1072
Rs 5,170
Rs 5,600
Sold Out
Samsung
Samsung LED 65" 65U8000F
Rs 285,000
Rs 315,700
Sold Out
Samsung
Samsung LED 65" QA-65Q7FAAUSMM
Rs 322,900
Rs 505,300
Sold Out
Samsung
Samsung LED 55" QA-55Q7FAAUSMM
Rs 259,900
Rs 336,900
Sale
Dawlance
Dawlance LED 75" Delta Series SE
Rs 335,900
Rs 353,600
Rs. 117,900
Rs. 124,200