-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
PEL
Order via WhatsApp
PEL Split AC Inverter 1.5 Ton PINV-18K Turbo
SKU: 80011314
Rs. 176,900
Rs. 186,300
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Rated Capacity: Cooling 5275(1200~6200) W
Rated Capacity: Heating 5422(1200-6406) W
Rated Running Current - Cooling: 7.2(1.4~12.0) A
Rated Running Current - Heating: 6.0(1.4-13.0) A
Maximum Current: 13.00 A
| General | |
| Rated Capacity | Cooling 5275(1200~6200) W |
| Rated Capacity | Heating 5422(1200-6406) W |
| Rated Running Current - Cooling | 7.2(1.4~12.0) A |
| Rated Running Current - Heating | 6.0(1.4-13.0) A |
| Maximum Current | 13.00 A |
| Rated Power Cooling | 1575W |
| Rated Power Heating | 1309W |
| Maximum Input Power | 2500 W |
| Energy Efficiency Ratio (EER) | 3.34 |
| Power supply source | 220-240V~/50Hz/1P |
| Refrigerant | R410A/1350 Gas |
| Air Flow Volume | 1200 m3/h |
| Outdoor Noise level | 55.00 dB(A) |
| Indoor unit weight(Net) | 14/17 Kg |
| Outdoor unit weight (Net ) | 31/36 Kg |
| Net Dimension - Indoor (WidthxDepthxHeight) | 1132×332×229 mm |
| Net Dimension - Outdoor (WidthxDepthxHeight) | 853×349×602 mm |
Specification:
- Rated Capacity: Cooling 5275(1200~6200) W
- Rated Capacity: Heating 5422(1200-6406) W
- Rated Running Current - Cooling: 7.2(1.4~12.0) A
- Rated Running Current - Heating: 6.0(1.4-13.0) A
- Maximum Current: 13.00 A
- Rated Power Cooling: 1575W
- Rated Power Heating: 1309W
- Maximum Input Power: 2500 W
- Energy Efficiency Ratio (EER): 3.34
- Power supply source: 220-240V~/50Hz/1P
- Refrigerant: R410A/1350 Gas
- Air Flow Volume: 1200 m3/h
- Outdoor Noise level: 55.00 dB(A)
- Indoor unit weight(Net): 14/17 Kg
- Outdoor unit weight (Net ): 31/36 Kg
- Net Dimension - Indoor (WidthxDepthxHeight): 1132×332×229 mm
- Net Dimension - Outdoor (WidthxDepthxHeight): 853×349×602 mm
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance AC 1.5 Ton Split Inverter 1.5 Ton Avante 30 Elegant White
Rs 156,000
Rs 175,400
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9191 WB Avante Diamond Purple (GD)
Rs 101,500
Rs 108,800
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 9193 LF Avante + Midnight Green (GD INV)
Rs 115,000
Rs 121,400
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator 91999 Avante + Silky Black (GD INV) IOT WIFI
Rs 135,000
Rs 143,800
Sold Out
PEL
PEL Ref (PRINVOGD-22260 Purle Blaze) Ultra Inverter Curved
Rs 123,900
Rs 130,500
Sale
PEL
PEL Ref (PRINVOGD-6460 Purple Blaze) Ultra Inverter Curved
Rs 115,000
Rs 115,700
Rs. 176,900
Rs. 186,300