-35%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Westpoint
Order via WhatsApp
WestPoint Hot Plate WF-281
SKU: 80009604
Rs. 7,500
Rs. 11,500
Save 35%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: WestPoint
Model: WF-281
Voltage: 220 - 240V
Frequency: 50/60Hz
Power Consumption: 1000 Watts
| General | |
| Brand | WestPoint |
| Model | WF-281 |
| Voltage | 220 - 240V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 1000 Watts |
| Stainless Steel Housing | Yes |
| High-quality cast-iron plate diameter | 188mm |
| Power light indicator | Yes |
| Thermo fuse for over heat protection | Yes |
| Skid proof rubber feet | Yes |
| Function | Stew, Fry and Cooking |
| Suitable for any kind of flat bottom cookware | Yes |
WestPoint Hot Plate WF-281 Specifications:
- Brand: WestPoint
- Model: WF-281
-
Voltage: 220 - 240V
- Frequency: 50/60Hz
- Power Consumption: 1000 Watts
- Stainless Steel Housing: Yes
- High-quality cast-iron plate diameter: 188mm
- Thermostat controller for adjusting the temperature according to the food cooking requirement: Yes
- Power light indicator: Yes
- Thermo fuse for over heat protection: Yes
- Skid proof rubber feet: Yes
- Function: Stew, Fry and Cooking
- Suitable for any kind of flat bottom cookware: Yes
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Westpoint
WestPoint Induction Cooker WF-142
Rs 14,600
Rs 19,900
Sale
Anex
ANEX Hot Plate 2062
Rs 11,620
Rs 13,500
Sale
Anex
ANEX Hot Plate 2061
Rs 8,700
Rs 9,400
Sale
Anex
WestPoint Hot Plate WF-282
Rs 11,900
Rs 14,700
Anex
WestPoint Hot Plate 271
Rs 0
Sale
Westpoint
West Point Induction Cooker WF-143
Rs 17,000
Rs 22,000
Recently Viewed
Sale
EcoStar
Ecostar Split AC 1.0 Ton Inverter ES-12NV01WT3
Rs 119,900
Rs 126,300
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Sale
Gree
Gree Split AC Inverter 1.0 Ton 12PITH15W
Rs 144,900
Rs 152,600
Sale
Dawlance
DAWLANCE HAND BLENDER DWHB-475 W
Rs 6,900
Rs 9,500
Sale
Westpoint
Westpoint Juicer WF-5161
Rs 13,500
Rs 18,900
Sale
Haier
Haier LED 75" 75S80EUX (Q LED)
Rs 275,000
Rs 315,700
Rs. 7,500
Rs. 11,500