-19%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Anex
Order via WhatsApp
WestPoint Hot Plate WF-282
SKU: 80009606
Rs. 11,900
Rs. 14,700
Save 19%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: WestPoint
Model: WF-282
Voltage: 220 - 240V
Frequency: 50/60Hz
Power Consumption: 2500 Watts
| General | |
| Brand | WestPoint |
| Model | WF-282 |
| Voltage | 220 - 240V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 2500 Watts |
| Stainless Steel Housing | Yes |
| High-quality cast-iron plate diameter | 188mm |
| Power light indicator | Yes |
| Thermo fuse for over heat protection | Yes |
| Skid proof rubber feet | Yes |
| Function: Stew, Fry and Cooking | Yes |
| Suitable for any kind of flat bottom cookware | Yes |
WestPoint Hot Plate WF-282 Specifications:
- Brand: WestPoint
- Model: WF-282
-
Voltage: 220 - 240V
- Frequency: 50/60Hz
- Power Consumption: 2500 Watts
- Stainless Steel Housing: Yes
- High-quality cast-iron plate diameter: 188mm
- Thermostat controller for adjusting the temperature according to the food cooking requirement: Yes
- Power light indicator: Yes
- Thermo fuse for over heat protection: Yes
- Skid proof rubber feet: Yes
- Function: Stew, Fry and Cooking: Yes
- Suitable for any kind of flat bottom cookware: Yes
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Westpoint
WestPoint Induction Cooker WF-142
Rs 14,600
Rs 19,900
Sale
Anex
ANEX Hot Plate 2062
Rs 11,620
Rs 13,500
Sale
Anex
ANEX Hot Plate 2061
Rs 8,700
Rs 9,400
Sale
Westpoint
WestPoint Hot Plate WF-281
Rs 7,500
Rs 11,500
Anex
WestPoint Hot Plate 271
Rs 0
Sale
Westpoint
West Point Induction Cooker WF-143
Rs 17,000
Rs 22,000
Recently Viewed
Sale
EcoStar
Ecostar Split AC 2.0 Ton Inverter ES-24NV01WT3
Rs 199,900
Rs 210,500
Sale
Dawlance
Dawlance Split AC Inverter 1.0 Ton Sprinter X 15 (T3)
Rs 113,000
Rs 128,400
Sold Out
Samsung
Samsung LED 50" QA-50Q7FAAUSMM
Rs 176,000
Rs 210,500
Sale
Westpoint
Westpoint Electric Kettle WF-6171
Rs 7,900
Rs 11,500
Sale
Dawlance
Dawlance 9193 Acce Coral Red
Rs 105,000
Rs 110,600
Sale
Gree
Gree Split AC 1.0 Ton Inverter GS-12FITH6C AAA
Rs 161,900
Rs 170,500
Rs. 11,900
Rs. 14,700