-13%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
TCL
Order via WhatsApp
TCL LED 98" 98P8K (Q LED)
SKU: 80011265
Rs. 827,908
Rs. 947,300
Save 13%
COD Available
Out of Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Size: 98"
Chassis: MT9653 Platform
CPU: 64-bit A73*4 @1.39GHz max
OS: GTV
RAM/ROM: 3GB+64GB
| General | |
| Size | 98" |
| Chassis | MT9653 Platform |
| CPU | 64-bit A73*4 @1.39GHz max |
| OS | GTV |
| RAM/ROM | 3GB+64GB |
| Power Consumption | 380W |
| Certification | HDR10+, HLG, HDR, Dolby Vision, Freesync |
| Wi-Fi | WIFI 5 |
| Voice Control | Yes |
| Display Type | QLED |
| Display Resolution | 3840x2160 |
| UHD Support | Yes |
| HDR | HDR10+ |
| High Color Gamut | typ 93% DCI-P3 |
| Brightness (cd/m²) | 350 (typ) |
| Colors | 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots |
| Refresh Rate | 120Hz (VRR 144Hz / DLG 240Hz) |
| Speaker Type | 2.1CH |
| Audio Power Output (THD=7%) | 2x10W + 15W |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS: DTS Virtual | X |
| HDMI | Yes |
- Size: 98"
- Chassis: MT9653 Platform
- CPU: 64-bit A73*4 @1.39GHz max
- OS: GTV
- RAM/ROM: 3GB+64GB
- Power Consumption: 380W
- Certification: HDR10+, HLG, HDR, Dolby Vision, Freesync
- Wi-Fi: WIFI 5
- Voice Control: Yes
- Display Type: QLED
- Display Resolution: 3840x2160
- UHD Support: Yes
- HDR: HDR10+
- High Color Gamut: typ 93% DCI-P3
- Brightness (cd/m²): 350 (typ)
- Colors: 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots
- Refresh Rate: 120Hz (VRR 144Hz / DLG 240Hz)
- Speaker Type: 2.1CH
- Audio Power Output (THD=7%): 2x10W + 15W
- Dolby Atmos: Yes
- DTS: DTS Virtual:X
- HDMI: Yes
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Haier
Haier H55S80EUX 4K QLED Smart TV 55 Inch
Rs 115,000
Rs 135,000
Sale
TCL
TCL 55C645 QLED 4K Google TV 55 Inch
Rs 105,000
Rs 125,000
Sold Out
TCL
TCL LED 43" 43T6C (QLED)
Rs 87,400
Rs 98,900
Sold Out
TCL
TCL LED 40" 40S59K (Q LED)
Rs 72,105
Rs 79,900
Sold Out
TCL
TCL LED 65" 65P79L (Q LED)
Rs 218,410
Rs 242,000
Sold Out
TCL
TCL LED 75" 75C6KS (Mini Q LED)
Rs 342,900
Rs 421,000
Recently Viewed
Dawlance
Dawlance Deep Freezer DF-300P Stucco PCM (White)
Rs 78,000
Sale
Dawlance
Dawlance Refrigerator DFD 900 GD Honeycomb Black
Rs 255,000
Rs 266,000
Sale
Canon
Canon Air Purifier (CHA-AP-01-265)
Rs 35,900
Rs 37,800
Sale
Westpoint
Westpoint Citrus Juicer WF-547
Rs 7,000
Rs 9,400
Sale
Homage
Homage Sandwich Maker (HSM-702C0)
Rs 8,963
Rs 11,200
Sale
Haier
Haier E-Star Double Door Refrigerator HRF-398 EPRW
Rs 90,000
Rs 110,600
Rs. 827,908
Rs. 947,300